Boj proti rakovině hýbe sociální sítí Twitter

V soutěži GE Healthcare Get Fit o 20 000 dolarů jde o zdravý životní styl, jehož dodržováním lze podle odborníků předejít až 30 % úmrtím na rakovinu. S bilancí 7,6 milionu mrtvých na světě za rok je rakovina nejčastější příčinou úmrtí a její výskyt se stále zvyšuje.

Rakovina vede mezi příčinami úmrtí lidí na celém světě a její výskyt se stále zvyšuje. Podle údajů Světové zdravotnické organizace lze téměř 30 % úmrtí způsobených rakovinou předejít a výzkumy potvrzují, že zdravá strava a pravidelné cvičení mohou pomoci snížit riziko vzniku rakoviny. Jednu třetinu onemocnění lze vyléčit díky včasné diagnóze a léčbě.

Společnost GE Healthcare pořádá celosvětovou soutěž na sociální síti Twitter s cílem zvýšit povědomí o prevenci rakoviny a zdravém životním stylu. Kampaň s názvem Get Fit má do konce srpna povzbudit lidi z celého světa, aby na Twitter posílali příspěvky o tom, co dělají pro své zdraví a jaké mají sportovní aktivity, které mohou podle odborníků snížit pravděpodobnost vzniku rakoviny.

Pravidla soutěže GE Get Fit

Do soutěže Get Fit se může zapojit každý, kdo má přístup k internetu a účet na Twitteru. Stačí jen do svého statusu na Twitteru napsat, co děláte, abyste žili zdravěji – třeba, že místo autem jedete do práce na kole, přestáváte kouřit nebo si zrovna dáváte zdravý oběd. Aby byl příspěvek na Twitteru považován za součást soutěže Get Fit, musí obsahovat specifický hashtag pro danou zemi, který můžete najít na stránkách soutěže na www.ge.com/getfit (např. pro Českou republiku je to #GetFit_CZE). Pokud bude váš Twitterový příspěvek obsahovat tento hashtag bude automaticky zařazen do soutěže nezávisle na tom, v jakém je jazyce.

Na stránkách soutěže Get Fit www.ge.com/getfit bude možné na mapě světa sledovat, jak si jednotlivé kontinenty vedou, a ze kterého pochází nejvíce „zdravých tweetů“. S rostoucím počtem Twitterových příspěvků o zdravém životním stylu budou postupně buňky, které se na mapě vznášejí nad jednotlivými světadíly, přecházet z „kritické červené“ barvy na „zdravější zelenou“. Na mapě bude také vidět, kolik „zdravých tweetů“ pochází z jednotlivých států a jak si daný stát stojí v porovnání se zbytkem svého kontinentu.

Vítězem soutěže se stane ten světadíl, jehož buňky na mapě zezelenají nebo se alespoň na barevné škále zelené co nejvíce přiblíží. Po skončení soutěže se ve veřejném hlasování rozhodne, která ze zemí na vítězném kontinentu získá peněžitý dar ve výši 20 000 dolarů pro svou pobočku Červeného kříže či Červeného půlměsíce.

Desatero WHO, jak snížit riziko rakoviny

 1. 30 minut cvičení třikrát týdně. Podle Světové zdravotnické organizace je jedním z klíčových rizikových faktorů, které ovlivňují vznik rakoviny, tělesná nečinnost. Do svého programu byste měli alespoň třikrát týdně zařadit třicetiminutovou aerobní aktivitu (takovou, při níž se zvyšuje srdeční tep). Stačí třeba chodit po schodech místo ježdění výtahem, vynechat jízdu autem a dopravit se do práce pěšky či na kole.
 2. Udržujte si zdravou váhu. Nadváha podstatně zvyšuje riziko, že se u člověka vyvine rakovina dělohy, prsu, prostaty nebo tlustého střeva.
 3. Zařaďte do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny. Snažte se každý den sníst alespoň pět porcí ovoce nebo zeleniny. Konzumace ovoce a zeleniny pomáhá snížit riziko vzniku rakoviny a zbaví vás nezdravých tuků.
 4. Opalujte se rozumně. Rakovina kůže je jedním z nejběžnějších typů rakoviny, které lze ale také nejsnáze předcházet. Při pobytu na slunci používejte opalovací krém s ochranným faktorem, který chrání před UVA i UVB zářením, noste pokrývku hlavy, oči chraňte slunečními brýlemi.
 5. Důležitost včasné diagnózy. Včasná diagnóza je pro léčbu rakoviny klíčová. Preventivní vyšetření jako je kolonoskopie, vyšetření na mamografu nebo měření krevního tlaku a cholesterolu mohou odhalit prvotní obtíže a zachránit vám život.
 6. Poznejte své kořeny. Pro včasné odhalení rakoviny je nutné znát svou rodinou anamnézu, a zjistit, čemu věnovat zvýšenou pozornost.
 7. Stop kouření. Kouření je hlavním rizikovým faktorem, kterému se dá vyhnout. Pokud přestanete kouřit, můžete podstatně snížit riziko vzniku rakoviny plic.
 8. Pijte s rozvahou. Pravidelná konzumace alkoholu zvyšuje riziko rakoviny ústní dutiny, hrtanu či jícnu. Přestože umírněná konzumace alkoholu může být v některých ohledech prospěšná, v porovnání s abstinenty konzumace 50 g alkoholu denně zdvojnásobuje, či dokonce ztrojnásobuje riziko vzniku těchto druhů rakoviny.
 9. Omezte sůl. Studie uvádí, že některé příliš slané, kořeněné nebo uzené pokrmy mohou přispívat ke vzniku rakoviny žaludku. Pokud budete méně solit můžete předejít srdečním onemocněním, infarktu nebo selhání ledvin.
 10. Najděte si způsob, jak lépe zvládat stres. Můžete třeba jít na procházku, odreagovat se v posilovně nebo cvičit jógu. Přestože neexistuje přímý vztah mezi stresem a zvýšeným rizikem rakoviny, přemíra stresu může vést k nezdravým návykům, jako je přejídání, tělesná nečinnost nebo kouření.
Boj proti rakovině hýbe sociální sítí Twitter patří do témat
 • STOP CHEMII tomas 19.06.2013 18:34:55

  Rakovina,dnes již považována za běžnou nemoc,každému postiženému sama o sobě přinese dost a dost utrpení.Tak proč si ještě nechat přidělávat větší utrpení používáním chemoterapie nebo ozařováním?!? Obojí je pro lidské tělo nepřirozené a to se tomu snaží bránit po svém.Následky si potom nese každý pacient sám!Ale nemůžeme se tomu vůbec divit.Vždyť když jste někým napadeni,také se bráníte.A proti rakovině je nejlepší obranou prevence a hlavně plně funkční imunita!To je základ .Chemoterapie a ozařování jen zabíjí VEŠKERÉ buňky-zdravé i nemocné a tělo se brání vypadáváním vlasů,nevolnostmi,bolestí atd.Používejte dostatek vitamínů a minerálů,ne z lékárny,ty bohužel nejsou tolik účinné,ale z potravinových doplňků!!!Neznám samozřejmě všechny,které jsou na trhu a nebudu nikoho ohromovat svými zkušenostmi ani nikoho odsuzovat nebo pomlouvat. Ale každému mohu nabídnout pomoc nabídkou účinných produktů,které mají některé mé kolegyně a kolegové vyzkoušené sami na sobě.Rozumný lékař Vám tuto teorii potvrdí,ti druzí zatvrzele budou doplňky odsuzovat.Takže je to opět jen a pouze na každém jednotlivci,zda se nechá ošetřovat jako doposud chemií nebo jestli raději zkusí léčbu přírodními produkty,které tělo lépe vstřebává a nebrání se jim tolik.

 • STOP nemocem Lenka W. 21.09.2011 01:42:51

  Na internetu byl zajímavý článek ohledně léčby rakoviny. Pravda, přišlo mi to nemožné, avšak když je člověk na smrt nemocen tak si rozhodně chce zjišťovat, co nejvíce informací. Článek byl z časopisu Nová Regena - slečna vyléčila z rakoviny tatínka prostředkem zvaný jak MMS, nevím, co to je, ale rozhodně si to musím zjistit.


Adresář

Diskuze na téma Rakovina, nádor

 • 21.12.2012 11:12 Rakovina

  Vážená paní doktorko, vážený pane doktore rád bych se Vás touto cestou zeptal na možnosti léčby.…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku