Rakovina, nádor

Boj proti rakovině hýbe sociální sítí Twitter

Zdravě.cz
01.08.2011

V soutěži GE Healthcare Get Fit o 20 000 dolarů jde o zdravý životní styl, jehož dodržováním lze podle odborníků předejít až 30 % úmrtím na rakovinu. S bilancí 7,6 milionu mrtvých na světě za rok je rakovina nejčastější příčinou úmrtí a její výskyt se stále zvyšuje.

Rakovina vede mezi příčinami úmrtí lidí na celém světě a její výskyt se stále zvyšuje. Podle údajů Světové zdravotnické organizace lze téměř 30 % úmrtí způsobených rakovinou předejít a výzkumy potvrzují, že zdravá strava a pravidelné cvičení mohou pomoci snížit riziko vzniku rakoviny. Jednu třetinu onemocnění lze vyléčit díky včasné diagnóze a léčbě.

Společnost GE Healthcare pořádá celosvětovou soutěž na sociální síti Twitter s cílem zvýšit povědomí o prevenci rakoviny a zdravém životním stylu. Kampaň s názvem Get Fit má do konce srpna povzbudit lidi z celého světa, aby na Twitter posílali příspěvky o tom, co dělají pro své zdraví a jaké mají sportovní aktivity, které mohou podle odborníků snížit pravděpodobnost vzniku rakoviny.

Pravidla soutěže GE Get Fit

Do soutěže Get Fit se může zapojit každý, kdo má přístup k internetu a účet na Twitteru. Stačí jen do svého statusu na Twitteru napsat, co děláte, abyste žili zdravěji – třeba, že místo autem jedete do práce na kole, přestáváte kouřit nebo si zrovna dáváte zdravý oběd. Aby byl příspěvek na Twitteru považován za součást soutěže Get Fit, musí obsahovat specifický hashtag pro danou zemi, který můžete najít na stránkách soutěže na www.ge.com/getfit (např. pro Českou republiku je to #GetFit_CZE). Pokud bude váš Twitterový příspěvek obsahovat tento hashtag bude automaticky zařazen do soutěže nezávisle na tom, v jakém je jazyce.

Na stránkách soutěže Get Fit www.ge.com/getfit bude možné na mapě světa sledovat, jak si jednotlivé kontinenty vedou, a ze kterého pochází nejvíce „zdravých tweetů“. S rostoucím počtem Twitterových příspěvků o zdravém životním stylu budou postupně buňky, které se na mapě vznášejí nad jednotlivými světadíly, přecházet z „kritické červené“ barvy na „zdravější zelenou“. Na mapě bude také vidět, kolik „zdravých tweetů“ pochází z jednotlivých států a jak si daný stát stojí v porovnání se zbytkem svého kontinentu.

Vítězem soutěže se stane ten světadíl, jehož buňky na mapě zezelenají nebo se alespoň na barevné škále zelené co nejvíce přiblíží. Po skončení soutěže se ve veřejném hlasování rozhodne, která ze zemí na vítězném kontinentu získá peněžitý dar ve výši 20 000 dolarů pro svou pobočku Červeného kříže či Červeného půlměsíce.

Desatero WHO, jak snížit riziko rakoviny

  1. 30 minut cvičení třikrát týdně. Podle Světové zdravotnické organizace je jedním z klíčových rizikových faktorů, které ovlivňují vznik rakoviny, tělesná nečinnost. Do svého programu byste měli alespoň třikrát týdně zařadit třicetiminutovou aerobní aktivitu (takovou, při níž se zvyšuje srdeční tep). Stačí třeba chodit po schodech místo ježdění výtahem, vynechat jízdu autem a dopravit se do práce pěšky či na kole.
  2. Udržujte si zdravou váhu. Nadváha podstatně zvyšuje riziko, že se u člověka vyvine rakovina dělohy, prsu, prostaty nebo tlustého střeva.
  3. Zařaďte do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny. Snažte se každý den sníst alespoň pět porcí ovoce nebo zeleniny. Konzumace ovoce a zeleniny pomáhá snížit riziko vzniku rakoviny a zbaví vás nezdravých tuků.
  4. Opalujte se rozumně. Rakovina kůže je jedním z nejběžnějších typů rakoviny, které lze ale také nejsnáze předcházet. Při pobytu na slunci používejte opalovací krém s ochranným faktorem, který chrání před UVA i UVB zářením, noste pokrývku hlavy, oči chraňte slunečními brýlemi.
  5. Důležitost včasné diagnózy. Včasná diagnóza je pro léčbu rakoviny klíčová. Preventivní vyšetření jako je kolonoskopie, vyšetření na mamografu nebo měření krevního tlaku a cholesterolu mohou odhalit prvotní obtíže a zachránit vám život.
  6. Poznejte své kořeny. Pro včasné odhalení rakoviny je nutné znát svou rodinou anamnézu, a zjistit, čemu věnovat zvýšenou pozornost.
  7. Stop kouření. Kouření je hlavním rizikovým faktorem, kterému se dá vyhnout. Pokud přestanete kouřit, můžete podstatně snížit riziko vzniku rakoviny plic.
  8. Pijte s rozvahou. Pravidelná konzumace alkoholu zvyšuje riziko rakoviny ústní dutiny, hrtanu či jícnu. Přestože umírněná konzumace alkoholu může být v některých ohledech prospěšná, v porovnání s abstinenty konzumace 50 g alkoholu denně zdvojnásobuje, či dokonce ztrojnásobuje riziko vzniku těchto druhů rakoviny.
  9. Omezte sůl. Studie uvádí, že některé příliš slané, kořeněné nebo uzené pokrmy mohou přispívat ke vzniku rakoviny žaludku. Pokud budete méně solit můžete předejít srdečním onemocněním, infarktu nebo selhání ledvin.
  10. Najděte si způsob, jak lépe zvládat stres. Můžete třeba jít na procházku, odreagovat se v posilovně nebo cvičit jógu. Přestože neexistuje přímý vztah mezi stresem a zvýšeným rizikem rakoviny, přemíra stresu může vést k nezdravým návykům, jako je přejídání, tělesná nečinnost nebo kouření.

Autor: Zdravě.cz

Růstové bolesti dětí
Atopická dermatitida u dospělých pacientů

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Méně známé fobie
Fobie a panika

Méně známé fobie

19.09.2011

Fobie je úzkostná porucha. Je to většinou neopodstatněný a těžko ovladatelný strach z různých situací, věcí, zvířat i lidí. Fobie více či méně omezují život člověka. Fobií existuje ...

Ženšen neboli všelék
Bylinky

Ženšen neboli všelék

27.07.2011

V seriálu Bylinky pro zdraví jsme stručně popsali na čtyřicet bylinek. V dnešním článku podrobněji charakterizujeme ženšen.