Světový den boje proti rakovině

Dnešní den, 4. únor, je od roku 2000 Světovým dnem boje proti rakovině. Po celém světě se konají vědecká sympozia zaměřená na výzkum a prevenci rakoviny, setkávají se lidé, kteří proti této zákeřné chorobě bojují.

Rakovina je druhou nejčastější příčinou úmrtí u nás i ve světě. Každý rok zemře na rakovinu více než sedm milionů lidí a ročně je diagnostikováno téměř 11 milionů nových případů. U většiny nádorových onemocnění je patrný vliv prostředí a životního stylu. Statistiky navíc ukazují, že 43 % případům rakoviny se dá předejít zdravým životním stylem osvojeným v dětství.

Letošní Světový den boje proti rakovině je zaměřen na možnosti aktivní prevence rakoviny.

V letech 1986 - 2000 realizovaly zakládající země Evropské unie program Evropa proti rakovině. Tento program omezil výskyt rakoviny a snížil úmrtnost na některé zhoubné nádory.

Byl také sepsán Evropský kodex proti rakovině - jedenáct zásad, jejichž dodržováním lze snižovat riziko rakoviny.

Evropský kodex proti rakovině

Celkový zdravotní stav lze zlepšit a mnohým úmrtím na rakovinu lze zabránit, když si osvojíme zdravější životní styl.

 1. Nekuřte! Pokud kouříte, přestaňte. Pokud nemůžete přestat, nekuřte v přítomnosti dětí.
 2. Vyvarujte se obezitě.
 3. Denně vykonávejte nějakou fyzickou činnost.
 4. Jezte denně více různých druhů ovoce a zeleniny, alespoň v pěti porcích. Omezte příjem potravin obsahujících živočišné tuky.
 5. Jestliže pijete alkohol, pivo, víno nebo koncentráty, omezte konzumaci na dva nápoje denně (jste-li muž) a na jeden (jste-li žena).
 6. Nevystavujte se nadměrnému slunečnímu záření. Zvláště důležité je chránit děti a mladistvé. Ti, kdo mají sklon se rychle spálit, se musí chránit během celého života.
 7. Dodržujte přesně pravidla ochrany před známými rakovinotvornými látkami. Dodržujte všechny zdravotní a bezpečnostní předpisy při styku s látkami, které mohou způsobit rakovinu. Dodržujte směrnice radiační hygienické služby. Programy veřejného zdravotnictví, které mají preventivní význam nebo zvyšují pravděpodobnost jejího vyléčení.
 8. Ženy od 25 let by se měly zapojit do skreeningu děložního hrdla v programu se zajištěnou kontrolou kvality v souladu se Směrnicemi Evropské unie.
 9. Ženy od 50 let by se měly zapojit do mamárního skreeningu v programu se zajištěnou kontrolou kvality v souladu se Směrnicemi Evropské unie.
 10. Ženy a muži od 50 let by se měli zapojit do skreeningu tlustého střeva a konečníku v programech se zajištěnou kontrolou kvality.
 11. Účastněte se očkovacích programů proti infekci způsobené virem hepatitidy B.

 

Přečtěte si o rakovině na Zdravě.cz:

Rakovina - zákeřné a obávané onemocnění

Rakovina děložního čípku

Rakovina kůže - strašák naší společnosti

Rakovina tlustého střeva - smutné prvenství Čechů

Strašák žen - rakovina prsu

Rakovina plic - nebezpečí nejen pro kuřáky

Rakovina žaludku - zákeřné onemocnění

Prevence proti rakovině děložního čípku

Světový den boje proti rakovině patří do témat
 • Prevence Aniette 31.10.2012 21:26:47

  I tohle téma probíráme na komunitě www.komunita111.cz nebo na stránkách www.trijednicky.cz


Adresář

Diskuze na téma Rakovina, nádor

 • 21.12.2012 11:12 Rakovina

  Vážená paní doktorko, vážený pane doktore rád bych se Vás touto cestou zeptal na možnosti léčby.…

Píšeme jinde
 • Gastromapa Lukáše Hejlíka: Restaurace Sůl & Řepa - ochutnejte špičkovou gastronomii ve Strakonicích

  Gastromapa Lukáše Hejlíka: Restaurace Sůl & Řepa - ochutnejte špičkovou gastronomii ve Strakonicích

  Nadšení, s jakým jsou zde pokrmy připravovány, poznáte po prvním soustu. Sůl & Řepa ve Strakonicích, to je česká kuchyně v moderním podání, ovšem s pořádnou dávkou nápaditosti. Zauzený pstruh, kari tvaroh a nakládané houby shitake, vše servírováno na říčním kameni. Hovězí jazyk tažený 30 hodin, ale třeba i úžasný crumble s čokoládovou pěnou, lesním ovocem a cukrovými lístky růže. Neodoláte!

 • BLOG ibezcukrutojde: Skvělé bezvaječné linecké cukroví

  BLOG ibezcukrutojde: Skvělé bezvaječné linecké cukroví

  Mám velkou radost, že se s Vámi mohu podělit o svůj první recept. Linecké cukroví bylo od malička moje asi nejoblíbenější vánoční cukroví. Tedy hned po vanilkových rohlíčcích. Jenže, když jsem před lety onemocněla a musela odstranit nejen lepek, ale též cukr a v podstatě všechny obiloviny musela jsem si pečení odpustit.Zdravě.cz na Facebooku