zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Káva umí podpořit zdraví. Dbejte na čerstvost a správnost pražení

Veronika Matoušová
27.08.2022

Na světě existují dva typy lidí. Ti, kterým šálek kávy nic neříká, a ti, kteří si bez něj neumí představit ráno, natož celý den. Možná byste ji rádi pili, ale nejste si jisti jejími negativními účinky. Káva a zdravý životní styl mohou jít dohromady, je ale dobré vědět, jak si kávu připravit, jakou si vybrat a znát také její přínosy i možná negativa.

Jak už lidé dnes běžně vědí, kávová zrna mají nejprve zelenou barvu a ztmavnou jejich pražením. Jedná se o všeobecně jednoduchý proces, během kterého stačí prakticky jen vychytat dobu, kdy kávu vysypat z pražičky. Dříve to bylo složitější, a díky tomu byly v kávě značné rozdíly. Dnes je většina hodnot řízena elektronicky, proto je kvalita pražení víceméně konstantní. Určité rozdíly se ale přece jen najdou.

Důležitost správného skladování

Čerstvě pražená káva dozrává a výrazně absorbuje okolí aroma, proto je potřeba s ní zacházet opatrně a přizpůsobit tomu balení a skladování. Záleží, pro jaké účely je káva určena. Malý spotřebitel v domácích podmínkách může využít sáček s jednocestným ventilem se zipem, to mu zajistí čerstvost po celý měsíc, než ji vypije. Naopak pro kavárny je takové balení extrémně nákladné a hlavně zbytečné.

Druhy a dělení kávy

Obecně lidé znají rozdělení kávy na arabiku a robustu. Je škoda, že panuje již dlouhou dobu názor, že robusta se nedá pít, a když káva obsahuje zrna robusty, má být méněcenná. Například arabika s robustou v poměru 80:20 je naprosto ideální varianta, a je skvělá například jako ranní káva. Další dělení kávy je možné podle stupně pražení, a to na světlý (vhodný jen pro pár druhů arabik, kdy káva je pak kyselejší a nedoznívá hořkostí) a na tmavý stupeň, u kterého mizí kyselost a káva je spíše zemitější. Pak je tu ještě tzv. pražení akorát, které je potřeba ale vyladit podle druhu kávy a pražicího stroje. Kávu můžeme dělit i podle původu zrn, protože každá půda má své specifické podnebí a podmínky, a to dává kávě svou identičnost.

Jak je na tom káva v rámci zdravé výživy

Káva má obvykle v našich jídelníčcích znatelné zastoupení, lidé ji konzumují i několikrát denně. A její obliba i spotřeba roste navzdory spekulacím o jejích negativních účincích. Vědecké studie ovšem dosud neprokázaly zásadní negativní vliv na náš organismus, a to ani při nadměrném užívání. Naopak pokud kávu konzumujete v rozumné míře, má na tělo pozitivní dopady. Jisté tedy je, že pro zdravého člověka je jedna káva denně jednoznačně přínosná.

Obsahuje káva škodlivé látky?

Přesto se objevují názory, že káva je plná pesticidů, mohou zde být plísně a během pražení se tvoří známý a obávaný akrylamid. Během pěstování se skutečně používají pesticidní přípravky, které mohou zanechávat rezidua, následně během sušení může docházet k růstu různých druhů plísní. S podobnými problémy se potýkají také čaje nebo koření. V případě kávy ale nastává jeden zásadní výrobní proces, což je právě pražení a při vysokých teplotách se většina těchto látek rozloží. Tvorba zmíněného akrylamidu je pak závislá na stupni pražení. Je zde ale také fakt, že káva obsahuje nepřeberné množství flavonoidních a antioxidačních látek, které jsou v kávě zastoupeny ve vysokém množství. Káva tedy význam ve výživě má.

Častou chybou konzumentů je dlouhodobé pití jedné a té samé jednodruhové kávy. Pokud ji pijete denně, je nutné si uvědomit obsah toxických kovů v půdě v rámci dané kávy, které se nezničí ani pražením. Navíc jeden druh kávy má stejné spektrum benefitních látek, je tedy škoda se o ty další ochudit tím, že budete pít stále tu samou. Proto je dobré druh kávy střídat. Rovněž se v poslední době rozmáhá míchání kávových směsí na míru, a to dle konkrétní chuti i dle výživové hodnoty. Čerstvá káva nás tedy může nejen stimulovat, ale díky vhodnému výběru kávové směsi můžeme také podpořit svůj zdravý jídelníček. A pamatujte, že není důležitý vzhled etikety, ale především čerstvost a správný stupeň pražení.

Zdroj: www.prazskykafe.cz
 

Autor: Veronika Matoušová

Nepodceňujme dobu, kdy spíme aneb co se děje v těle během spánku
Jíst zdravě, ale levně: Je zdravý jídelníček opravdu dražší?

Další články